Yukarı Git

GÜNE BAKIŞ

GÜNE BAKIŞ

Trump belirsizliği riskten kaçışı tetikliyor… Hafta başında Trump’ın IŞID’la ilgili gizli belgeleri Rusya ile paylaştığı haberleriyle başlayan satış dalgası dün Trump’ın FBI direktöründen Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn’a ilişkin soruşturmayı durdurmasını istemesinin ardından sertleşti. Trump’ın başkanlığı devraldığı Ocak ayından bu yana seçim vaatlerini gerçekleştirmedeki başarısızlığına ek olarak ortaya çıkan siyasi karmaşa piyasaları rahatsız ediyor. Dolar endeksi düşüşünü 5. gününe taşıyarak 97,33 ile ABD seçimlerinden bu yana gördüğü en düşüş seviyeye gerilerken, Wall Street tarafında %2’yi aşan kayıplar yaşandı.  ABD kaynaklı endişeler küresel piyasalarda riskli varlıklardan kaçışı da tetikliyor. Güvenli liman algısıyla bu sabah 1.263 dolar seviyesini gören altının onsunda an itibariyle işlemler 1.257 $’dan geçiyor.

Sabah itibariyle gelişen ülke kurlarındaki satışlar sürüyor. Riskten kaçısın hızlanmasıyla dün gelişen ülke kurlarında kayıplar ön plandaydı.Gün içinde 3,5699 seviyesine kadar yükselen USD/TL günü 3,5677’den tamamlarken, endeks %0,45 kayıpla 95.725 puandan kapandı. Asya seansında 3,6041’i gören USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,5889’dan geçiyor. Meksika pezosunun dolar karşısında kaybı %1,24’e ulaşırken, G.Afrika randı %0,83 değer kaybediyor.

Asya piyasaları yeni günde küresel piyasalardaki satışları devralıyor.Yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %1,7 beklentisinin üzerinde %2,2 büyüme gerçekleştiren Japon ekonomisine rağmen, yene artan talep Nikkei endeksinde %1,38 kayba yol açarken, Shanghai endeksi %0,50 ekside.

Bugün içeride saat 10:00’da Mayıs ayı tüketici güven endeksini alacağız.Tüketici güven endeksi Nisan ayında %5,1 oranında artışla 71,3’e yükselmişti. Alt endekslere baktığımızda Mart ayında %5,6 azalış gösteren tasarruf etme ihtimali Nisan ayında %26,3 ile güçlü bir artış gösterirken, genel ekonomik durum beklentisi ise %3,3 artış göstererek yükselişini sürdürmüştü. Tüketici güveninin Mayıs ayında da artış trendini sürdürmesi büyüme görünümü açısından pozitif bir unsur olacak.

Günün kalanında saat 11:30’da İngiltere Nisan ayı perakende satışlar verisi ve ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ajandada öne çıkıyor.  Saat 20:00’da ECB Başkanı Draghi’nin 20:15’de ise FOMC’de oy hakkı bulunmayan üye Mesters’in açıklamaları takip edilecek.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı bugün Senota’da bir sunum gerçekleştirecek. Mnuchin’in sunumunda vergi reformu konusunda karar verilmesi halinde ABD ekonomisinin %3 ve üzeri büyüme gerçekleştirebileceğine yer veriliyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

18.05.2017 - 09:21

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.