Yukarı Git

GÜNE BAKIŞ

GÜNE BAKIŞ

Trump, çeliğe %25 ve alüminyuma %10 gümrük tarifesi uygulama kararını imzaladı. ABD’ye ticaret ve askeri alanda adil davranan ülkelere esneklik gösterileceği belirtilirken, NAFTA müzakereleri nedeniyle Kanada ve Meksika’nın muaf tutulacağını da açıklandı.Diğer yandan Başkan’ın Trump’ın K.Kore lideri Kim ile Mayıs ayında görüşeceğinin açıklanması küresel çapta jeopolitik riskler açısından pozitif bir gelişme.  Dün artı tarafta kalmayı başaran Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadeliler yatay seyrediyor. Bu sabah ayrıca Çin’den Şubat ayı enflasyon rakamlarını aldık. Çin’de yıllık TÜFE %2,5 olan beklentilerin üzerinde %2,9 artış gösterirken, yıllık ÜFE %3,7 ile beklentiler paralelinde gerçekleşti. Japonya Merkez Bankası ise beklenildiği gibi bu sabah para politikasında değişikliğe gitmediğini açıkladı. BoJ Başkanı Kuroda’nın gerçekleştireceği basın toplantısı ise takip edilecek. An itibariyle Shanghai %0,24, Nikkei endeksi %0,35 primli. Dün 3,8224’ten günü tamamlayan USDTRY’de ise yeni günde işlemler yatay seyrediyor.

Bugün ABD Şubat ayı istihdam raporu ajandada öne çıkıyor. Saat 16:30’da ABD’den Şubat ayı istihdam raporunu alacağız.Ocak ayında tarım dışı istihdam ortalama beklentilerin üzerinde 200 bin olarak gerçekleşirken, ortalama saatlik kazançlar aylık %0,3’lük artışla beklentiler paralelinde gerçekleşmişti. Şubat ayında data setinde önemli yere sahip ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,2 artış göstermesi, tarım dışı istihdam artışının ise 200 bin olması bekleniyor. Bugün ayrıca Almanya ve İngiltere’den Ocak ayı sanayi üretimi rakamlarını da alacağız.

ECB faizlerde değişikliğe gitmezken, tahvil alımlarına ilişkin söylemini değiştirdi. ECB beklenildiği gibi politika faizini %0’da, mevduat faiz oranını -%0,40’da ve marjinal fonlama oranını %0,25’de sabit tutarken, varlık alım programını Eylül 2018’e kadar aylık 30 milyar Euro ile tutmaya devam etti. ECB’nin açıklamasından görünüm kötüleşirse niceliksel gevşeme artırılabileceğine ilişkin açıklamanın kalktığını görüyoruz. ECB ayrıca 2018 yılına ilişkin büyüme tahminin %2,3’ten %2,4’e çıkarırken, enflasyon tahmini %1,4’te bıraktı. 2019 yılında büyümenin %1,9, enflasyonun %1,4; 2020 yılında ise büyümenin %1,7, enflasyonun %1,7 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. 

 

4Ç17 Değerlendirmeleri

 • Vakko (VAKKO, Pozitif)4Ç17’de net karını yıllık %66 oranında artırarak 34,2 milyon TL’ye çıkardı. FAVÖK rakamı yıllık bazda %54 artarak 45,5 milyon TL’ye çıkan şirketin FAVÖK marjı geçen senenin aynı dönemine göre 3,8 puanlık artışla %21,8 oldu.

 

Şirket haberlerine, bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz…

09.03.2018 - 09:26

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.