Yukarı Git

Güne Bakış

Güne Bakış

Dolardaki sakin seyre rağmen Ocak ayında beklentilerin üzerinde 7,09 milyar dolara ulaşan cari açık rakamıyla TL’de değer kayıpları öne çıkarken, BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %1,28 primle 118.411 puandan tamamladı.

Yeni günde küresel piyasalarda görünüm zayıf…ABD enflasyon verilerinin beklendiği günde dün yaşanan karışık kapanışın ardından bu sabah ABD vadelileri %0,18 primli seyrederken, Asya piyasalarında görünüm karışık. Shanghai endeksi %0,24 değer kaybederken, Nikkei endeksi dolar karşısında değer kaybeden yenin desteğiyle %0,34 artıda.  Dün 3,85’in üzerini test eden USDTRY’de ise an itibariyle işlemler 3,84’ün hemen aşağısından geçmekte.

Bugün gözler ABD TÜFE verisinde olacak…Bugün saat 15:30’da ABD’den Şubat ayı tüketici fiyatlarını alacağız. Fed beklentileri açısından önemli olan veride yıllık manşet TÜFE’nin %2,1’den %2,2’ye, yıllık çekirdek TÜFE’nin ise %1,8’de sabit kalması bekleniyor. Manşet ve çekirdek TÜFE’de aylık artış beklentisi ise %0,2 düzeyinde. Özellikle çekirdek tarafta beklentilerin üzerinde gelen bir artış dolarda yönü yukarı çevirebilir.

ABD TÜFE verisi dışında içeride önemli bir veri akışı bulunmazken, Almanya ve Euro Bölgesi’nden Zew anketi ajandada yerini alıyor.

Cari açık beklentilerin üzerinde…Cari işlemler dengesi Ocak ayında 6,98 milyar dolar olan Foreks anketi medyan tahminin üzerinde 7,09 milyar dolar olarak gerçekleşti. Cari işlemler dengesi Aralık 2017 7,7 milyar dolar, Ocak 2016’da ise 2,7 milyar dolar açık vermişti. 12 aylık cari açık ise 47,2 milyar dolardan 51,5 milyar dolara yükseldi.

4Ç17 Değerlendirmeleri

 • Aksa Enerji (AKSEN, Pozitif)4Ç17’de 104 milyon TL olan piyasa beklentileri üzerinde 281 milyon TL net kar elde etti. Beklentilerin üzerinde gelen net kar rakamında Belen-Atik santralinin satışından elde edilen kar etkili oldu. Satış gelirleri yıllık 1 milyar TL ile beklentileri aşan şirketin FAVÖK rakamı yıllık %65’lik artışla 153 milyon TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,2 puanlık artışla %14,8 oldu.
 • Gübre Fabrikaları (GUBRF, Pozitif) 4Ç17’de 5 milyon TL olan piyasa beklentilerinin üzerinde 23,3 milyon TL net kar elde etti. Şirket geçen yılın aynı döneminde 50,6 milyon TL, bir önceki çeyrekte 15 milyon TL zarar elde etmişti. Zarardan kara geçişte operasyonel tarafta yaşanan iyileşmenin yanı sıra ertelenmiş vergi geliri etkili oldu. Satış gelirlerini yıllık %34 artışla 939 milyon TL’ye çıkaran şirketin FAVÖK rakamı 64 milyon TL olan beklentilerin üzerinde 70,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK marjı bir yıllık 5,1 puan artışla %7,5’e yükseldi.
 • Çelebi Hava Servisi (CLEBI, Sınırlı Negatif)4Ç17’de 15 milyon TL olan piyasa beklentilerinin aşağısında 7,6 milyon TL net kar elde etti. Satış gelirleri yıllık bazda %34 oranında artış ve çeyreklik bazda %20 azalışla 227 milyon TL olurken, FAVÖK rakamı 34 milyon TL olan piyasa beklentilerinin altında 30,8 milyon TL olarak gerçekleşti.
 • Odaş Elektrik (ODAS, Pozitif)4Ç17’de 118 milyon TL net kar elde etti. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 16 milyon TL, bir önceki çeyrekte 13 milyon TL net zarar elde etmişti. Zarardan kara geçişte 188 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri etkili oldu. 4Ç17’de satış gelirlerini yıllık bazda %34 oranında artışla 192 milyon TL’ye çıkaran şirketin FAVÖK rakamı faaliyet giderlerindeki artış sebebiyle yıllık %5 azalışla 19,1 milyon TL’ye gerilerken, FAVÖK rakamı bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,1 puan azalışla %10’a geriledi.

Şirket 2018 yılına ilişkin beklentilerini de açıkladı. 2018 yılı konsolide FAVÖK rakamının 2017 yılına göre en az 4 katına, Net Satışlar rakamının ise en az 2 katına ulaşması beklenmekle birlikte, 340 MWm/330 MWe kurulu güce sahip olacak Çan-2 Termik Santral Yatırımının ilk ateşlemesinin 18 Mart 2018 Pazar gününde gerçekleşmesi planlanmakta olup, ticari elektrik satışına da takip eden iki ay içerisinde başlanması hedefleniyor.

 • Ulusoy Elektrik (ULUSE, Nötr)4Ç17’de yıllık bazda %44, çeyreklik bazda %24 artışla 31,1 milyon TL net kar elde etti. Satış gelirleri yıllık bazda %68’lik artışla 148 milyon TL’ye ulaşan şirketin FAVÖK rakamı yıllık %34 artışla 39 milyon TL’ye yükseldi.  FAVÖK marjı ise bir önceki çeyreğe göre değişim göstermezken, yıllık bazda 6,7 puanlık azalışla %26,3 olarak gerçekleşti.
 • Park Elektrik (PRKME, Sınırlı Pozitif)2017 yılını durdurulan faaliyetlerden elde edilen 492 milyon TL’lik net dönem karı sayesinde 487 milyon TL net karla tamamladı.
 • Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Negatif)4Ç17’de 23,1 milyon TL net kar elde etti. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 122 milyon TL, bir önceki çeyrekte 26,7 milyon TL net kar elde etmişti. Yıllık bazda %111 oranında artışla 198 milyon TL FAVÖK rakamına ulaşan şirketin FAVÖK marjı bir önceki yılın aynı dönemine göre 10,6 puan, bir önceki çeyreğe göre 7,9 puan azalışla %15,6’ya geriledi.
 • Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Pozitif)4Ç17’de 31,7 milyon TL net kar elde etti. Elde edilen karda esas faaliyetlerden diğer gelirler etkili olurken, 4Ç17’de FAVÖK rakamı azalan ciro ve yüksek faaliyet giderleri neticesinde -3,2 milyon TL oldu. (FAVÖK 3Ç17: 86 milyon TL).

KAP Haberleri

 • Gersan Elektrik (GEREL, Pozitif) Dubai Route 2020 Metro Extension projesinin ilk etabı için, Alstom Transport SA Dubai Branch ile kablo kanalı ve merdiveni siparişi konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı. Sözleşme bedeli ilk etap için 3 milyon USD (11,4 milyon TL)'dir.
 • Beyaz Filo (BEYAZ, Pozitif) iç kaynaklardan %90,94, kar payından %29,05 olmak üzere bedelsiz sermaye artırımı kararı aldı.
 • Yataş (YATAS, Pozitif)büyüme stratejilerine dayalı olarak, yeni pazarlar oluşturmak ve daha geniş kitlelere hitap edebilmek amacıyla üçüncü bir markanın YATAŞ Grup bünyesine dahil edilmesini, bu amaçla Aytaş Mobilya İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş ile bazı marka ve isim haklarının devir alınmasına ilişkin görüşmelere başlanmasına karar verdi.
 • Türk Hava Yolları (THYAO, Pozitif) %79,7 ile tarihinin en yüksek Şubat ayı doluluk oranına ulaştı. Kapasitenin %14 arttığı Şubat ayında toplam doluluk geçen yılın aynı dönemine göre 6,4 puan artışla %79,7, Dış Hat doluluk ise 6,6 puanlık artışla %79,1 olarak gerçekleşti. Ocak-Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre talepte%27'lik artış sağlanıp, yolcu sayısı da %31 artarak 10,8 milyona ulaştı.

Basında Şirket ve Sektör Haberleri

 • ASELSAN'ın kurduğu SADEC'in Genel Müdürü Almorqi, savunma sanayisi alanında Suudi Arabistanlı taraflarla 3 önemli anlaşma imzaladıklarını belirtti. ASELSAN ile Suudi Arabistanlı TAQNIA DST ortaklığında kurulan "Suudi Savunma Elektroniği Şirketi"nin (Saudi Defense Electronics Company-SADEC), Riyad'da gerçekleştirilen "4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı"nda (AFED 2018) önemli anlaşmalar sağladığı bildirildi. SADEC Genel Müdürü Sultan bin Halid Almorqi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "AFED 2018" sırasında savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren pek çok firmayla görüşmeler yaptıklarını ve Suudi Arabistanlı taraflarla 3 önemli anlaşmaya imza attıklarını söyledi. (BusinessHT)

 

GK Onayına Sunulacak Temettü Teklifleri

 

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

Ödeme Tarihi

Genel Kurul Tarihi

SARKY

0,1445

3,38

4,28

11.06.2018

6.04.2018

 

 

Şirket haberlerine, bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz…

 

Araştırma Bölümü

 

Saygılarımızla.

 

 

Twitter adresimiz içintıklayınız...

 

Facebook adresimiz içintıklayınız...

 

 

 

 

 

Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

13.03.2018 - 09:26

Yazar: Anadolu Yatırım

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.