Yukarı Git

Güne Bakiş

Güne Bakiş

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?

 • Türkiye_TCMB’nin 19 Şubat’taki PPK Toplantı Tutanakları

 • ABD_Yeni Konut Satışları

Global piyasalar bu sabah? Negatif…

Koronavirüsün Çin dışında ülkelere sıçramasının etkisiyle önceki günü %3,3-3,7 aralığında değer kaybıyla tamamlayan ABD endekslerinde güne tepki alımlarıyla başlangıç yaşansa da koronavirüsün dünya geneline yayılması ve ABD’de virüsün yayılmasına yönelik risklerin arttığının açıklanmasıyla günü %2,77-3,03 aralığında düşüşle kapattı. Koronavirüs için aşının çok yakında yapılacağına dair haber akışlarına rağmen Avrupa’da Almanya’da da virüse rastlandığı, İtalya ve Güney Kore’de hayatını kaybedenlerdeki artışla bu sabah Asya piyasalarında düşüş eğilimi devam ediyor. ABD endekslerinde ise son iki gündeki sert düşüş sonrasında bu sabah %0,50 civarında tepki alımları var.

Altın ons fiyatı bu sabah 1644 dolardan işlem görürken brent petrolde 54,7 dolarda. ABD 10 yıllık faiz oranları bu sabah %1,36’da.

İçerde İran’daki koronavirüs ile ilgili haberlerin etkisiyle volatil seyir devam etti. Küresel piyasalarda dün sabah yaşanan tepki alımlarına paralel olarak sabah saatlerinde 6,0715’e kadar gerileyen USD/TL’de sonrasında düşüşlerin alım fırsatı olarak kullanılması ile İdlib ile koronavirüs ile ilgili kafa karışıklığı yaratan haber akışlarının da etkisiyle 6,1577 seviyesi görülürken dünkü kapanış 6,1437’den gerçekleşti. Bu sabahki işlemlerde ise 6,1413-6,1587 aralığından işlemler geçmekte. 6,08 üzerinde USD/TL’de teknik görünümü TL açısından negatif bulmaya devam ediyoruz. Kurda bu sabah 6,15 üzerinde nispeten sakin seyrin devamını görüyoruz. Bu açıdan yukarda 6,16 seviyesini izliyoruz. 6,16’nın yukarı kırılması halinde TL’de değer kayıplarının devamı beklenebilecekken

113.500-113.000 üzerinde kalınması halinde tepki beklenebilecekken tepkinin güçlenmesi için 116.500 yukarı kırılmalı, aksi halde yükseliş satış fırsatı olmaya devam edecek. 113.000 altına sarkmada 112.000-111.000 destekleri gündeme gelebilir.

Yurt içinde koronavirüs ile ilgili gelişmeler ve idlib konusundaki gelişmeler izlenmeye devam edilecek iken Erdoğan’ın bugün saat 11:00’de Ak Partigrup toplantısında yapacağı konuşma izlenecek. 5 Mart'ta yapılacak Dörtlü Zirve öncesinde Rusya'dan bir heyet bugün Türkiye'ye gelecek.

 

KAP Haberleri

 • Aselsan (ASELS, Pozitif) hisse başına 3 taksit şeklinde toplam brüt 0,2938 TL (0,097595 TL brüt her bir taksit) nakit kar payı dağıtmayı ve %100 oranına tekabül eden 1.140mn TL'lik kar payının ise bedelsiz pay olarak dağıtılmasını genel kurul onayına sunmaya karar verildiğini açıkladı. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 1. Taksit için 17.07.2020, 2. Taksit 16.10.2020 ve 3. Taksit 18.12.202. Dünkü kapanış fiyatına göre toplam nakit temettü verimi %1,0.

 • Enka İnşaat (ENKAI, Sınırlı Pozitif) Şirket Yönetim Kurulu, borsada nominal bedeli 10mn TL tutarına kadar kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine, geri alım için ayrılacak fonun en fazla 90 mn TL olarak belirlenmesine karar verildiğini açıkladı.

 • Otokar (OTKAR, Pozitif) ticari araç üreticisi Iveco S.p.A. ile iş birliği ve tedarik sözleşmesi imzaladığını açıkladı. Bu kapsama şirket, IVECO BUS'ın mevcut ürünlerini IVECO BUS adına Sakarya'daki fabrikasında üretecek ve IVECO BUS'ın ürün portföyü; fabrikada üretilen Otokar ürünleri ile genişleyecek ve ortak sinerji yaratacak. Sözleşme süresi 5 yıl olup 5 yılın sonunda otomatik olarak 5 yıl daha yenilenebilecek. Sözleşme koşullarına göre, sözleşmenin ilk döneminde 5.000'den fazla araç üretilmesi öngörülmekte olup; nihai adetler pazardaki gelişmelere göre belirlenecektir. İlk üretimlerin Otokar tesislerindeki üretim hattı hazırlıklarının tamamlanmasını takiben 2021 yılı sonunda başlaması planlanmakta. Taraflar, projeye ilişkin yaklaşık 26 milyon Euro tutarında ortak yatırım yapacak.

4Ç19 Sonuçlarının Değerlendirmesi

 • Reysaş Lojistik (RYSAS, Negatif) 4Ç19’da 10,5 milyon TL zarar açıkladı. Şirket 4Ç18’de 71,1 milyon TL net kar açıklamıştı. Aynı dönemde FAVÖK ise %52’lik artışla 73 milyon TL oldu.

 • Bosch Fren Sistemleri (BFREN, Sınırlı Negatif) 4Ç19’da yıllık %2’lik düşüşle 7 milyon TL net kar açıkladı.  FAVÖK ise aynı dönemde %58’lik azalışla 5,6 milyon TL oldu.

 • Döktaş Dökğmcülük (DOKTA, Negatif) 4Ç19’da yıllık %19’luk düşüşle 17,3 milyon TL net kar açıkladı.  FAVÖK ise aynı dönemde %19’luk azalışla 32,5 milyon TL oldu.

 

Şirket haberlerinin tümüne, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Araştırma Bölümü

 

Saygılarımızla.

26.02.2020 - 09:37

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Mobil Uygulama Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Alınan Kişisel Verilerin Saklama ve Kullanım Koşulları için tıklayınız.