Yukarı Git

Günlük Bülten

Günlük Bülten

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?

 • Almanya, İmalat PMI, Hizmet PMI (Ekm)
 • Euro Bölgesi, İmalat PMI, Hizmet PMI, Markit Bileşik PMI (Ekm)
 • ABD, Üretim PMI, Hizmet PMI, Markit Bileşik PMI (Ekm)
 • Türkiye, S&P Değerlendirmesi 

Küresel piyasalar bu sabah karışık yönde bulunuyor…

Küresel piyasalara beklentilerden iyi gelen şirket karlılıkları destek vermeye devam ediyor. Çin’de Evergrande şirketi bu sabah Eylül ayında vadesi dolan 83,5 milyon dolarlık tahvil ödemesini yapması piyasalara olumlu yansıdı. Kapanışa yakın China A50 endeksi 1%’in üzerinde değer kazanırken Japon Nikkei 225 0,25% artıda bulunuyor. Dün akşam istihdam tarafındaki iyileşmenin de etkisiyle 1,70 üzerine çıkan ABD 10 yıllık tahvil getirileri bu sabah 1,68’de bulunurken, Dolar endeksi 93,700 puanda seyrediyor. Brent Petrol 84 dolardan işlem görüyor. Bugün ABD tarafında ve Euro bölgesinde PMI verileri takip edilecek. TSI 18:00’de Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. 23:00’de S&P Türkiye Değerlendirmesi yayımlanacak. BIST100 endeksinde güne artı yönde başlanmasını beklemekteyiz

 

Piyasalarda dün ne oldu? ABD endekslerinde dün genel olarak pozitif seyir hakim oldu. Kapanışta S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla 0,30% ve 0,62 değer kazanırken, Dow Jones 0,02% değer kaybetti. ABD Merkez Bankası Fed, bölgesel banka başkanlarının, politika yapıcılarının ve diğer üst düzey yetkililerin bireysel hisse senedi ve tahvil satın almalarını yasaklayacağını duyurdu. Veri takviminde Haftalık ilk işsizlik başvuruları 290 bin ile beklentinin altında gerçekleşerek pandemin döneminin en iyi verisi oldu. İstihdam tarafındaki iyileşmenin devam ettiğini gösterdi. Philedelphia Fed İmalat Endeksi Eylülde 23,8 ile 25,0 olan beklentisinin gerisinde kaldı. İkinci el konut satışları Eylülde aylık bazda 7% artarak 6,29 milyon adet oldu. İkinci el konut satışlarında son 8 ayın en yüksek seviyesi gerçekleşti.  Yurtiçi tarafta Türkiye’nin Malî Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı için ‘Gri Liste’ye alınması kararı açıklandı. TCMB’nin dün gerçekleştirdiği Ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini 200 baz puan indirimle %16 seviyesine çekti. TCMB faizi düşürme gerekçesini, enflasyon yükselişini geçici unsurlar kaynaklı görmesi, parasal sıkılaştırmanın ticari kredileri öngörülenden fazla daraltması ve bireysel kredileri sınırlamaya yönelik tedbirler alınması olarak açıkladı. Faiz kararı sonrası Dolar/TL tarihi zirvesini yeniledi. Tüketici güveni Ekimde 76,8 ile bir önceki ayın gerisinde kaldı. Eylülde 79,7 olmuştu.

 

Veri Gündemi:Bugün ABD tarafında üretim, hizmet ve Markit PMI verileri takip edilecek. Hizmet PMI verisi bir önceki dönem 54,9 olmuştu, Ekim ayında 55 puan ile sektördeki iyileşmenin devam etmesi bekleniyor. Akşam saatlerinde Fed Başkanı Powell bir konuşma yapacak. Euro bölgesinde yine üretim, hizmet ve Markit PMI verileri takip edilecek. PMI göstergelerinde artış hızının azalması ancak 50 puan üzerinde kalarak iyileşmeye devam etmesi bekleniyor.  İngiltere’de Perakende Satışlar ve İmalat PMI açıklanacak. Perakende satışlar verisinin Eylülde 0,50% artması bekleniyor. Bir önceki ay -0,9% olmuştu. Asya tarafında Ulusal TÜFE ve İmalat PMI takip edilecek. Ulusal Çekirdek TÜFE’nin Eylülde bir önceki yıla göre 0,10% artması bekleniyor. TSI ile 23:00’te S&P Türkiye Değerlendirme raporu yayımlanacak. Bir önceki değerlendirmede Kredi notumuz B+ görünüm Durağan olarak gerçekleşmişti.

Araştırma Bölümü

Saygılarımızla.

Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

22.10.2021 - 09:59

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Mobil Uygulama Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Alınan Kişisel Verilerin Saklama ve Kullanım Koşulları için tıklayınız.