Yukarı Git

Günlük Bülten

Günlük Bülten

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?

 • Türkiye, Finansal İstikrar Raporu- Ksm
 • Euro Bölgesi, AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması
 • ABD, Erken kapanış 13:00’da

Küresel piyasalarda yeni virüs etkisiyle satış baskısı hakim…

Haftanın son işlem gününde Asya borsaları aşıya dirençli olduğu düşünülen yeni koronavirüs varyantı sebebiyle sert düşüş yaşıyor. Japon Nikkei endeksi kapanışa yakın %2,50 düşerken, ABD vadelilerde %1’in üzerinde değer kayıpları devam ediyor. Yeni virüs küresel fiyatlamalarda emtiaları da etkiledi. Brent petrol fiyatları kısıtlama endişeleriyle %2,50 değer kaybıyla 80 dolara gerilemiş bulunuyor. Altın ons fiyatları da %0,70 üzerinde değer kazancıyla 1800 dolara yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil getirileri yeni kısıtlamalar ve pandemi ekonomik koşullarına dönülme riskiyle %5’ten fazla değer kaybederek 1,55’e gerilemiş durumda. ABD güçlü gelen ekonomik veriler ve Fed’in faiz artışına yönelik beklentilerin artması ile yükselen Dolar endeksi bu sabah hafif eksi yönde bulunuyor. Veri takviminin sakin olduğu günde yurt içinde saat 10:30’da TCMB’nin Finansal İstikrar Raporu piyasalar tarafından takip edilecek. Güne satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste, 1.800-1.790 bölgesinde tutunma çabası görülebilir.

Piyasalarda dün ne oldu?

ABD borsalarının tatil olduğu günde Avrupa borsaları kapanışında gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,42 artışla 481,72 puana çıktı. Almanya ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,7, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise beklentiye paralel yüzde %2,5 büyüdü. Yurt içinde para, banka ve menkul kıymet istatistikleri açıklandı. Geçtiğimiz hafta yabancı yatırımcıların hisse senedi alımlarına devam ederek net 384 milyon dolarlık alım yaptığı açıklandı. Son 1 ayda toplam alımları 1,2 milyar dolara ulaştı. TCMB Başkanı Kavcıoğlu Bankalar birliği ile bilgilendir toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Kavcıoğlu, piyasa prensiplerine bağlı kalınacağını ve bu konuda “hiçbir şüphenin ve tereddüdün” olmaması gerektiğini söyledi. Aktarılan bilgilere göre, Kavcıoğlu toplantıda Türkiye’yi “kısır bir döngüde bırakan” yüksek faiz ve cari açık veren tüketime dayalı büyüme modelinin, artık yerini düşük faiz, yüksek istihdam ve üretime dayalı bir büyüme modeline bırakacağını “net olarak” ifade ettiği kaydedildi.

Veri Gündemi: Bugün Euro bölgesinde AMB Başkanı Lagarde’ın konuşması piyasalar tarafından takip edilecek. Dün yayımlanan AMB Para Politikası toplantı raporunda pandemi acil alım programının 2022 Mart ayında sona ermesinin beklenebileceği açıklamıştı. Yurt içinde ise yılda iki defa TCMB tarafından Mayıs ve Kasım aylarında açıklanan Finansal İstikrar Raporu yayımlanacak. ABD piyasaları tatil sebebiyle yarım gün açık olacak. 

Araştırma Bölümü

Saygılarımızla.

Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

26.11.2021 - 09:35

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Mobil Uygulama Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Alınan Kişisel Verilerin Saklama ve Kullanım Koşulları için tıklayınız.