Yukarı Git

Teknik Bülten

Teknik Bülten

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksinde açılışın yatay yönde olmasını beklemekteyiz. Güne 1.370 puana yükselerek pozitif açılış ile başlayan endeks dünkü işlemlerde, 1.370-1.393 aralığında hareket etti. Gün sonunda kapanış %2,27 oranında artı ile 1.391,64 puandan tamamladı. Hafta başında 1.340 üzerinde destek bulunulması ile kısa vadeli görüntüsünü düzeltme çabasına giren endeks, 5 ve 22 günlük AO dirençleri üzerinde pozitif görüntüsünü artırdı. Endeks 1.370 desteği üzerinde hareketini sürdürmesi halinde, 1.400 direnci aşılarak, 1.420 seviyesini hedef alabilir. Aşağı yönde hareketlerde ise 1.370 ilk destek olmak üzere 1.360 ve 1.342 önemli seviyeleri oluşturmaktadır. Endeksin kısa vadeli göstergelerde zayıf görüntü devam etmekte, orta vadeli göstergesi MACD sıfır çizgisi yakında yataya yakın konumda bulunmaktadır. Endeks dolar bazında kapanış ise 1,64 cente yükselerek günü kapattı. Yönün aşağı dönmemesi için 1,60 cent üzerinde kalınması gerektiğini düşünmekteyiz.

VIOP30 Endeks Yakın Vade Kontratı

VIOP30 Yakın Vade Kontratı günü 1.522 uzlaşma fiyatından tamamladı. Güne artı açılış ile başlayan Kontratın hareket bandı 1.480-1.524 aralığında gerçekleşti. Kontratta dün gelen güçlü alımlarla yeniden mart ayından gelen yükselen kanal hareketine dönüldü. Genel görüşümüz kanal desteği 1.500 üzerinde hareketin sürmesi halinde 1.540 ve 1.560 dirençlerinin hedefe girebileceği şeklindedir. Olası satışlarda 1.500’ün altında harekete başlanması durumunda ise görünüm yeniden negatife dönebilir. Aşağı yönde 1.500, 1.480 ve 1.460 destek noktaları olarak izlenebilir.

USD/TL Spot 

 

Fed toplantısı sonrasında değerlendirmelerin güvercin tonda olması ve TCMB tarafından yayımlanan Enflasyon Raporu'nda, yılsonu enflasyon tahmininde yukarı yönde revize edilerek, politika duruşunun enflasyon üzerinde belirlenmeye devam edileceğinin belirtilmesi, TL varlıklara destek verdi. Kurda son üç haftadır takip ettiğimiz 8,50 (100 günlük AO) desteği altında hareketlilik başladı. Kurda bir önceki haftada 50 günlük AO desteği 8,61 aşağı yönde geçilmişti.  Öte yandan Mart ayından gelen yükselen kanalın altında üçün haftada kalması da trend görünümünün zayıfladığına işaret etmektedir. Bundan sonraki dönemde 8,50 altında kalıcı hareket olup olmayacağı takip edilecek. Bu seviye altında orta vadeli yönde izlediğimiz 200 günlük AO’sının bulunduğu 8,20-8,15 bölgesi güçlü destek konumunda bulunmaktadır.

EUR/USD Paritesi

Fed toplantısı ardından zayıflayan dolar endeksinde destek bulan Euro/Dolar Paritesi, dün 1,19 direncine yöneldi. Paritede 1,1841-1,1895 bandında hareket görüldü. Son iki aydır hareket ettiği alçalan kanalın üzerinde dördüncü işlem gününde kalınması ve 5 haftalık AO’sı 1,1840’ın aşılması ile kısa vadeli yön yukarı döndü. Bundan sonraki aşamada yükselişin devam etmesi için 1,1890 (50 günlük AO) ve 1,20 önemli direnç noktalarını oluşturmaktadır. Paritede bu dirençlerin geçilmesi halinde ise 1,1840-1,1800 bölgesine doğru geri çekilme gözlenebilir. Bu sabah ise parite %0,10 eksi yönde hareket etmektedir. Bugünün veri gündeminde ise ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, kişisel gelir ve harcamaları izlenecek. Avrupa tarafında Almanya ve Euro Bölgesi 2Ç21 büyüme verileri ile Euro bölgesi TÜFE enflasyonu açıklanacak veriler arasında bulunuyor.

XAU/USD (Ons Altın/$)

Altının ONS fiyatı, dünkü işlemlerde 1.807-1.832 aralığında pozitif yönde hareket etti. Dün 1.810 (50 ve 200 günlük AO ) geçilmesi ile yükselişin hızlandığını ve 15 temmuzda test edilen 1.833 seviyesine doğru atak yaşandığını izledik.  Son bir aylık yükselen kanal hareketine dönülebilmesi için 1.845-1.850 direnç bölgesinin aşılması gerekmektedir. Aşağı yönde 1.820, 1.810 ve 1.790 direnç noktalarını oluşturmaktadır. Fed toplantısı ardında Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının güvercin tonda bulunması değerli madende yukarı yönde fiyatlamaları getirdi. Bundan sonraki aşamada ABD tarafında gelecek ekonomik veriler ve Ağustos ayındaki jackson Hole toplantıları ile Eylül ayı Fed toplantısı sonuçları fiyatlamalarda etkili olacak. Bugün ise ABD tarafında Fed’in enflasyon ölçümü göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, kişisel gelir ve harcamalar izlenecek. Avrupa tarafında Almanya ve Euro Bölgesi 2Ç21 büyüme verileri ile Euro bölgesi TÜFE enflasyonu açıklanacak veriler arasında bulunuyor.

GBP/USD Paritesi

GBP/USD paritesinde dün 1,38955-1,39820 aralığında hareket edildi. Fed Başkanı Powell’ın güvercin tonda açıklamaları ile geri çekilen dolar endeksinin etkisi ile parite, 100 günlük AO’sı 1,3930 seviyesi üzerinde harekete başladı. Parite’de 1,3930-1,39 bölgesini izleyeceğiz. Bu bölge üzerine yerleşme olması yükselişin devam etmesi için önemli. Yukarıda ise Mart ayından gelen 1,40-1,4070 direnç bölgesinin kuvvetli olduğu bu bölgeye doğru yükselişlerde yönün yeniden aşağı dönebileceğini düşünmekteyiz.

 

Araştırma Bölümü

Saygılarımızla

Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

30.07.2021 - 00:00

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Mobil Uygulama Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Alınan Kişisel Verilerin Saklama ve Kullanım Koşulları için tıklayınız.