Yukarı Git

Günlük Bülten

Günlük Bülten

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?

 • Türkiye, Konut Satış İstatistikleri, Piyasa Katılımcıları Anketi
 • İngiltere, GSYH, Sanayi Üretimi, İmalat Üretimi, Ticaret Dengesi
 • Almanya,GSYH
 • Euro Bölgesi, Ticaret Dengesi, ECB Başkanı Lagarde’nin Konuşması
 • ABD, Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar, Kapasite Kullanım Oranı, Michigan Tüketici Hissiyatı, FOMC Üyesi Williams’ın Konuşması

Küresel piyasalar bu sabah karışık seyrediyor…

ABD borsalarında dünkü değer kaybının ardından vadeli endeksler bu sabah artı yönde hareket etmektedir. Asya piyasalarında da bu sabah satış baskısı artmış durumda. Güney Kore Merkez Bankası’nın 25 baz puan artış yaparak faizleri %1,25 seviyesine yükseltmesi negatif etki yarattı. Kapanışa doğru Japon Nikkei 225 %1,40, Hong Kong Hang Sene %0,95% değer kaybederken, Çin Shangai 0,45% ekside bulunuyor. Çin’de ise bu sabah açıklanan ticaret dengesi Aralık ayında 94,6 milyar ile beklentileri aştı. İhracat beklentilerin hafif üzerinde artarken, ithalatın beklentilerin çok altında kalması, ticaret dengesine pozitif yansıdı. Dolar endeksi bu sabah hafif ekside 94,618 puanda bulunurken, ABD 10 yıllıklar 1,72 puanda seyrediyor. Altın ons fiyatları yeniden 1830 dolara yaklaşırken, brent petrol 84,45 dolarda seyrediyor. Yurt içinde ise bu sabah Bloomberg’e konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak ayında pik yapacağını ancak 2023 Haziranda tek haneye düşeceğini söyledi. Kur korumalı mevduat ürününe yaklaşık 300 bin başvurduğunu söyleyen Nebati, toplam sayının 126 milyar TL’yi geçtiğini, bu geçişlerin %15’in ise döviz mevduatlarından olduğunu söyledi. Bugün yurt içinde konut satış istatistikleri ve piyasa katılımcıları anketi takip edilecek. Euro bölgesinde ECB Başkanı Lagarde’nin konuşması, İngiltere ve Almanya’da GSYH büyüme verileri takip edilecek. ABD tarafında sanayi üretimindeki gelişmeler önemli olacak. JPMorgan Chase, Citigroup ve Wells Fargo gibi ABD'li bankaların bugün 2021 yılı dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor. BIST100 endeksinin güne artı yönde başlamasını beklemekteyiz.

 

Piyasalarda dün ne oldu?

ABD borsaları güne pozitif yönde başlamalarının ardından kapanışta değer kaybetti. Nasdaq bileşik %2,51 düşüşle satış baskısının en yoğun olduğu endeks olurken, S&P 500 %1,42, Dow Jones ise %0,49 değer kaybetti. Teknoloji hisselerinde satışların yoğunlaştığı görüldü. Tesla %6,75, Microsoft %4,23, Nvidia %5,09 değer kaybetti. Dün açıklanan Aralık ayı ÜFE bir önceki yıla göre %9,70 olurken, beklentiler %9,80 olması yönündeydi. Aylık veride beklenti %0,40 iken gerçekleşen rakam %0,20 oldu. Üretici enflasyonunda artışın yavaşlaması piyasalara olumlu yansırken, haftalık işsizlik başvuruları ise 230 bin kişi ile son iki ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Yurt içinde perakende satışlar Kasım ayında aylık %1,10, yıllık ise %16,50 arttı. Sanayi üretimi ise beklentileri aşarak Kasımda yıllık 11,40%, aylık %3,30 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,5, imalat sanayi sektörü endeksi %12,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,0 arttı.

 

Veri Gündemi: Bugün ABD tarafında büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminin Arlık ayı verileri ön planda olacak. Sanayi üretiminin bir önceki aya göre %0,30 artması bekleniyor. Kapasite kullanım oranının bir önceki ayın üzerinde %77,00 olması beklenirken, perakende satışların bir önceki aya göre %0,10 daralacağı tahmin ediliyor. Michigan tüketici hissiyatında beklenti 70 puan olması yönünde bulunuyor. Euro bölgesinde Kasım ayı ticaret dengesinin 7,6 milyar Euro fazla vermesi bekleniyor. Almanya GSYH’nin bir önceki yıla göre %2,70 büyüyeceği tahmin ediliyor. İngiltere’de ise Kasım ayı sanayi üretiminde aylık büyüme beklentisi 0,20% seviyesinde bulunurken, ticaret dengesin beklenti 14,1 milyar Sterlin açık vermesi yönünde bulunmaktadır. Yurt içinde ise bugün konut satış istatistikleri ve TCMB’nin piyasa katılımcıları anketi takip edilecek. Ankette 2022 yılına dair enflasyon beklentileri ve döviz kuru tahminleri önemli olacak. 

 

Araştırma Bölümü

Saygılarımızla.

 Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

14.01.2022 - 09:47

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Mobil Uygulama Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Alınan Kişisel Verilerin Saklama ve Kullanım Koşulları için tıklayınız.