Yukarı Git

Webborsam Günlük Bülten

Webborsam Günlük Bülten

 

G20 toplantısı sonrasında iyimserlik kısa sürdü…

Powell’ın güvercin bulunan konuşması ile Kasım ayı FOMC toplantı tutanakları sonrasında başlayan iyimserlik G20 zirvesi sonrası ilk günde devam ederken bu sabah küresel piyasalarda satışlar görüyoruz. Geçici ateşkes anlaşması sonrasında Trump’ın Çin’in ABD’den ithal ettiği otomobillere uyguladığı tarifeleri (%40) sıfırlamasını isterken Çin tarafının sessiz kalması piyasaları rahatsız etmiş görünüyor. Trump’ın elektrikli otomobillere uygulanan teşvikleri 2020-2021 yılında kaldırmak istediğini görüyoruz.  ABD endekslerinde dün %1’i aşan yükselişler yaşanırken bu sabah vadeli işlemlerde %0,8’e varan kayıplar var. Asya’da da satıcılı seyir var. Nikei’de %2’yi aşan Şangay’da %0,18’lik kayıp var. Petrol fiyatları bu sabah OPEC öncesi 62,21 dolardan işlem görürken dolar endeksi 96.8 ile yatay seyir izliyor. ABD piyasaları yarın 41. ABD Başkanı George H. W. Bush’un ölümü nedeniyle ulusal yas ilan edilmesi ile kapalı olacak.

Yurt içinde küresel piyasalardaki pozitif hava eşliğinde BIST100 Endeksi’nde 96.830 puana kadar yükseliş yaşanırken ikinci yarıda USD/TL’de 5,28’in üzerine yükselişinin etkisiyle yaşanan geri çekilme sonrasında kapanış %0,46’lik kayıpla 94.974 puandan gerçekleşti. Bu sabah küresel piyasalardaki satıcılı seyre karşılık USD/TL’nin 5,25 civarındaki sakin seyrinin etkisiyle BIST’te yatay başlangıç bekliyoruz.

 

Kasım ayı enflasyonu piyasa beklentisinin üzerinde düşüş gösterdi.Piyasada TÜFE’de aylık %0,66’lık düşüş beklentisine karşılık gerçekleşme %1,44 olurken, yıllık enflasyon %25,24’den %21,62’ye geriledi. Kasım ayında enflasyondaki düşüşte en büyük katkıyı gerileyen petrol fiyatlarının etkisiyle 1,2 puan ile ulaştırma, 0,2’şer puan ile gıda ve ev eşyası yaptı. Vergi indirimlerinin katkısıyla Aralık ayı enflasyonunun da düşük gelmesi muhtemel. Geçen yılın Aralık ayında aylık enflasyonun %0,69 olduğunu dikkate aldığımızda yıl sonu enflasyonun %21,62’nin altında gerçekleşmesi ihtimalini yüksek görüyoruz.

 

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Kasım'da 44,7'ye yükseldi.İSO’nın yayımladığı PMI verisinde Ekim ayında başlayan ve Kasım ayında devam eden toparlanmaya karşılık hala 50 olan eşik değerin altında. Bu da bize aslında toparlanmanın yeterli olmadığını zorlu piyasa koşullarının bir miktar toparlanmasına karşılık devamını gösteriyor.

 

Bugün yurt içinde takip edilecek önemli veri yok, petrol fiyatları ve kur hareketi takip edilecek. Yurt dışında da Euro Bölgesi ÜFE rakamları dışında önemli veri yok.

 

Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

04.12.2018 - 09:10

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.