Yukarı Git

Webborsam Günlük Bülten

Webborsam Günlük Bülten

Asya’da satış baskısı devam ediyor…

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketit CFO’su Meng’in ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları deldiği gerekçesiyle Kanada’da ABD yönetiminin talebi üzerine tutuklanması ve ABD’ye gönderilme ihtimali sonrasında bu sabah Şangay’da %1,5’i aşan, Nikei’de %2’yi aşan değer kaybı var. Trump’ın tweetleri sonrasında Çin’den gelen ılımlı açıklamalarla vadeli işlemlerde dün yaşanan tepkilerin bu sabah Huawei haberi ile yerini %1’i aşan oranlarda satışlara bıraktığını görüyoruz. Çin Ticaret Bakanlığı ateşkes anlaşması sonrasında 90 gün içinde öngörülen takvim ve yol haritasına göre müzakereleri yürüteceklerini, Çin Merkezli Unipec ABD’den ham petrol satın almayı planladığını açıklamış bu da dün ABD vadelilerinde tepki alımlarını sağlamıştı. ABD piyasaları bugün açılıyor. Fed Başkanı Powell da ertelediği konuşmasını bugün yapacak.

Petrol fiyatları bu sabah OPEC öncesi 61 dolardan işlem görürken dolar endeksi 97’ye yakın seviyelerde, güvenli liman arayışında ABD 10 yıllık faizleri ise %2,88’e kadar gerilemiş durumda.

Yurt içinde küresel piyasalardaki satıcılı seyir ile birlikte kurlarda devam eden yükseliş ve Akbank’ın bedelli sermaye artırım haberi ile banka hisseleri önderliğinde 92.848 puana kadar düşen 100 Endeksi’nde sonrasında gelen tepki alımlarıyla kapanış %0,10’luk primle 93.970 puandan gerçekleşti. Yapı Kredi Bankası ile başlayan Akbank ile devam eden sermaye artırımlarının diğer bankalarda da yayılacağına dair artan beklentilerle birlikte banka endeksinde %2,7’lik değer kaybı yaşandı. Akbank’taki değer kaybı %4,5 oldu. Sorunlu krediler nedeniyle öngörülemeyen aktif bozulmalara karşı finansal gücün artırılması açısından sermaye artırımları orta ve uzun vadede pozitif olsa da BIST fiyatlamasında kısa vadede negatif etki yaratıyor. Bu açıdan bankacılık hisselerinde bir süreliğine zayıf seyrin devamı beklenebilir. Yapı Kredi Bankası Haziran ayında %94,32 oranında bedelli sermaye artırımı ile 4,1 milyar TL’lik nakit girişi sağlamıştı. Akbank, %30 oranında bedelli sermaye artırımında rüçhan hakkını 2,5TL’den kullandıracağından 3 milyar TL’lik nakit girişi sağlayacak.

 

Fitch, 2018 yılı için büyüme beklentisinin %3,8'den %3,5'e; 2019 büyüme beklentisini %1,2'den %0,6'ya indirirken enflasyon beklentisini 2018 için %20'den %25'e; 2019 için %15'ten %17'ye yükseltti. Bizim bu yıl için enflasyon beklentimiz %21,5-22 bandında.

 

Bugün Almanya’da ve ABD’de fabrika siparişleri, ABD’de ADP özel sektör istihdamı ISM imalat dışı endeks, dayanıklı mal siparişleri ile Fed Başkanı Powell’ın konuşmasını takip edeceğiz.

 

Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

06.12.2018 - 09:42

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.