Yukarı Git

Webborsam Günlük Bülten

Webborsam Günlük Bülten

Küresel piyasalarda hava pozitif…

İki gün olarak planlanan ABD ile Çin arasındaki müzakereleri bugün de devam ederken Trump, dün Çin ile görüşmelerin çok iyi gittiğini ve ekonomik verilerin de oldukça iyi olduğunu söyledi. Bugün görüşme sonrasındaki açıklamalar piyasaların seyri açısından önemli olacak. Powell’ın güvercin açıklaması ile AB ile Çin arasında anlaşma olma ihtimalini satın almaya devam eden ABD piyasalarında yükseliş dün de devam etti. Dünü %0,97’lik primle kapatan S&P Endeksi’nde bu sabah vadeli işlemlerde %0,4’e varan yükseliş var. Çin’in otomotiv ve beyaz eşya gibi ürünlerde yurt içi tüketimi güçlendirecek politikalar uygulamayı planladığına yönelik beklentilerle Şangay’da bu sabah %1,4’lük prim var iken Nikkei’de %1’lik yükseliş var.

İngiltere’de Brexit konusu takip edilmeye devam ediliyor. 15 Ocak’ta Parlemento’da oylamanın yapılması beklenirken 29 Mart’a gerçekleşmesi planlan Brexit’in anlaşmasız bir şekilde yürürlüğe girmesinin de önü dün yapılan oylamada kesildi. Yine basında yer alan haberlerde AB’nin Brexit’in nasıl ertelenebileceğini araştırdığını ve bu fikre açık olduğu ileri sürülmüş durumda.

Yurt içinde Suriye özelinde artan jeopolitik riskler ve yeni teşvik haberleri TL’de değer kaybına yol açarken BIST’te volatil seyir yaşanmasına neden oldu. Gün içerisinde 89.362’ye kadar gerileyen 100 Endeksi kapanışı %0,83’lük primle 90.697’den yaptı. Bugüne küresel piyasalardaki pozitif havanın etkisinde yatay başlangıç bekliyoruz. Dün 5,5023 seviyesinin görüldüğü USD/TL, bu sabah dünkü BIST kapanışı olan 5,47’ye yakın seviyelerde.

Bolton’ın çok ciddi bir yanlış yaptığını, Münbiç’te ABD tarafından oyalandığımızı söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında esnaf ve sanatkarlara 22 milyar TL’lik kredi kullandırılacağını, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere Ziraat Bankası tarafından kredi verileceğini, sigorta prim teşviği kapsamında 3 puan olan desteğin de 5’e çıkartılacağını, sosyal yardım alan yaklaşık 2,5 milyon ailenin aylık yaklaşık 80 TL’lik elektrik faturasının da devletin karşılayacağını açıkladı. Suriye konusunda ortaya çıkan fikir ayrılıkları sonrasında Erdoğan’ın Trump ile kısa bir süre içerisinde görüşmesi bekleniyor.

Yurt içinde ve yurt dışında bugün takip edilecek önemli veri akışı yok. Yurt içinde Suriye konusundaki gelişmeler takip edilmeye devam edilecekken Albayrak’ın bu hafta KOBİ’lere yönelik açıklanacağını söylediği paket bekleniyor. Yurt dışında ise Powell’ın geçen haftaki güvercin konuşması sonrasında bugün Bostic, Evans ve Resengren’in konuşmaları ile Powell’ın konuşması sonrasında önemini kaybetse de TSİ 22:00’de açıklanacak FOMC tutanakları takip edilecek.

09.01.2019 - 10:12

Yazar: Anadolu Yatırım

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.