Yukarı Git

Webborsam Günlük Bülten

Webborsam Günlük Bülten

Küresel piyasalarda bu sabah sakin pozitif seyir var…

Fed Başkanı Powell, fiyatlardaki istikrar dikkate  alındığında Fed'in para politikası konusunda sabırlı olma kabiliyeti  bulunduğunu ifade etmesi ile ticaret müzakerelerine devam edileceğine yönelik haber akışı ile düne düşüşle başlayan ABD piyasaları günü artıda kapattı. Günü %0,45’lik primle kapatan S&P endeksinde bu sabah vadeli işlemlerde %0,12’lik hafif değer kaybı var. Asya’da ise pozitif havanın devamında Nikkei’de %1, Şangay’da %0,47’lik prim var. BIST’te de küresel piyasalardaki pozitif hava ve düşen kurların etkisinde hafif alıcılı başlangıç bekliyoruz.

 

Ticaret müzakerelerinin devamında Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin 30-31 Ocak’ta Washington’u ziyareti ile devam edeceği açıklanırken, Trump’ın Meksika sınırı için gerekli finansman için alternatiflere yöneldiğini, Davos zirvesine katılmama kararı aldığını görüyoruz. Alternatif arasında ulusal acil durum ilan etmek ve acil durum fonlarındaki parayı kullanmak ile Pentagon’dan fon talep etmek olduğu belirtiliyor.

2 milyar dolarlık Hazine tahvil ihracına 5 milyar doların üzerinde talep gelirken getiri %7,68 oldu. Önceki tahvil ihalesine göre 497 baz puanlık artış yaşanırken gelen yüksek talep TL’yi pozitif etkiledi. KOBİ değer kredisinin Hazine’ye etkisinin olmayacağının açıklanması da TL’de dün yaşanan değerlenmede etkili oldu. Yerel seçimler öncesinde teşviklerin devam edip etmeyeceği ve Suriye konusunda ABD ile oluşan görüş ayrılığının giderilip giderilmeyeceği TL’nin değeri açısından izlenmeye devam edilecek. Türk heyetinin ay sonu ABD’nin çekilme süreci ile ilgili olarak Washington’a gideceği açıklandı. ABD Dışişleri Bakanı’nın Mısır’da yaptığı bir açıklamada Trump’ın Suriye’de yeniden eyleme geçmek istediğini, ancak bunu yapmayacağını umduğunu söylediğini görüyoruz. Bununla WSJ’da çıkan bir yazıda Pentagon’un Suriye’den çekilme takvimindeki belirsizliğe karşın süreci devam ettiren adımların arttığı belirtiliyor.

KOBİ’ler için beklenen kredi paketi açıklandı. Bakan Albayrak  13 bankanın kendi inisiyatifiyle ortaya koyduğu KOBİ Değer Kredisi'nin Hazine'ye etkisinin olmayacağını söyledi. Pakete göre toplam 40 bin işletmeye 6 ay ödemesiz %1,54 aylık (yıllık basit faiz %18,48) faiz oranı kredi verilecek. KOBİ'lere sağlanacak paketin toplam büyüklüğü 20 milyar TL olacak. KOBİ Değer Paketi ile imalatçı ve ihracatçılar başta olmak üzere yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan mikro ve küçük ölçekli işletmelere finansman imkanı getirilirken hizmet sektöründeki şirketlere azami 500 bin TL destek sağlanacak.

Bugün yurt içinde Kasım ayı ödemeler dengesi, yurt dışında ABD’de TÜFE verisi takip edilecek. Ekim ayında 2,77 milyar dolar fazla veren cari işlemler dengesinin 1,05 milyar dolar fazla vermesi bekleniyor. ABD’de Aralı ayı TÜFE’sinde ise aylık bazda %0,1’lik düşüş bekleniyor. 

 

 

Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

11.01.2019 - 09:34

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.