Yukarı Git

Webborsam Günlük Bülten

Webborsam Günlük Bülten

YSK İstanbul kararını açıkladı…

YSK, 31 ilçede oyların yeniden sayılması talebi reddederken 51 sandıkta oyların yeniden sayılmasına karar verdi, Büyükçekmece'ye ilişkin kararı ise erteledi. YSK’nın kararı sonrasında AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, olağanüstü itiraz talebiyle yeniden başvuru yapacaklarını açıkladı. 51 sandıkta oyların sayılması ile İstanbul’da 3 günlük itiraz süresinin sonunda 13 Nisan itibariyle sürecin tamamlanması bekleniyor. 13 Nisan’dan sonra ise olağanüstü itiraz süreci denen bir seçenek daha bulunuyor. Bu da siyasi partilerin her yerde usulsüzlüklerin olduğu, maddi hatalar yapıldığı gibi olağanüstü tespitte bulunursa, seçim itiraz sürecinin tamamlanmasından ve İstanbul'da ilgili kişi mazbatayı almasında sonra sözkonusu parti İstanbul'da seçimlerin tümden iptaline ilişkin itirazda bulunabiliyor. (Kaynak: Haber Türk)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul seçimleri ile ilgili olarak organize bazı suçların işlendiğini gördüklerini, YSK’ya bu bilgilerle gidileceğini söylemesi ile  TCMB’nin yerel bankalarla swap’ta faizleri %25,5’den %24’e çekmesinin etkisiyle TL’de değer kaybı hızlandı. Sabah saatlerinde 5,64 seviyelerinde olan USD/TL’de 5,7150’ye kadar yükselirken dünü 5,69’dan kapattı. Bu sabah ise YSK’nın kararı sonrasında işlemler 5,66’nın altından geçmekte.

İran Ordusu olan Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak tanıyan Trump, AB’den alınan çeşitli ürünlere yeni yaptırımlar uygulayacağına yönelik açıklaması ile küresel risk iştahı ise bu sabah zayıf. ABD vadelilerinde %0,10’a varan hafif değer kaybı var. Asya’da da %0,35’e varan düşüşe karşılık Nikkei’de %0,06’lık prim ile yatay seyir var.

Küresel piyasalardaki zayıf seyre karşılık BIST’te YSK’nın kararı ile düşen kurlar sonrasında BIST’te  pozitif başlangıç bekliyoruz. Dünü %1,83’lik kayıpla 96.978 puandan kapatan 100 Endeksi’nde 96.500 gün içi önemli destek iken yukarıda alımların güçlenmesi için 98.000 üzerine yerleşme görmeliyiz. Bu durumda 99.200’deki güçlü direnç test edilebilir. 99.200’ün reform paketi öncesinde kırılmasını beklemiyoruz. Haftanın geri kalanı için ise yarın açıklanacak reform paketi ile İstanbul seçim sürecinin nasıl tamamlanacağı belirleyici olacak.

Bugün yurtdışında açıklanacak önemli veri akışı yok. Brexit konusundaki gelişmeler, İsrail seçimi ile petrol fiyatlarını izlemeye devam ediyoruz. OPEC üyesi Libya'da artan çatışmalarla 71 doların üzerine yükselen brent petrol bu sabah 71,28 dolardan işlem görmekte.

 

Şirket Haberleri, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

09.04.2019 - 10:15

Yazar: Anadolu Yatırım

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.