Yukarı Git

Webborsam Günlük Bülten

Webborsam Günlük Bülten

Küresel piyasalar Powell’ı bekliyor…

ABD’de beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında Fed’den faiz indirimi konusunda azalan beklentilerle haftaya düşüşle başlayan küresel piyasalarda bu sabah karışık seyir var. Şangay’da %0,31’lik kayıp var iken Nikkei’de %0,07’lik hafif prim var. ABD vadelileri ise %0,3 civarında ekside. Fed’in politikası açısından yarın Başkan Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunum ve burada sorulara vereceği cevap önemli olacak. Temsilciler Meclisi öncesinde Powell, bugün TSİ 15:45’de bir konferansta konuşacak. Ayrıca bugün Bullard ve Bostic’in konuşmaları izlenecek.

Yurt içinde TCMB Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınması sonrasında önümüzdeki hafta Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında alınacak karar bekleniyor. Çetinkaya’nın görevden alınması öncesinde 100 baz puanlık faiz indirimini zaten fiyatlayan piyasada şimdi önden yüklemeli daha büyük oranda faiz indirimi yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Kademeli faiz indirimin S-400’lerin teslimi sonrasında ABD’den yaptırım ihtimali ve enflasyonda kalıcılı düşüşler görülmeden önce gerek TL gerekse BIST açısından daha yararlı olacağı kanaatindeyiz.

Ak Parti Grup Başkanvekili Muş dün torba yasa ile ilgili yaptığı açıklamada Varlık Barışı’nın 6 ay daha uzatılmasını teklif edeceklerini, TCMB’nin kanunda değişikliğe gideceklerini söyledi. Muş, yedek akçenin %20’den %10’a düşürülmesinin kanun değişikliği ile teklif edileceğini, zorunlu karşılıklarla ilgili yine pasif tarafa değil aktif tarafa bakmak suretiyle Merkez Bankası’na bazı yetkiler vermeyi teklif edeceklerini söyleyen Muş, aynı zamanda firmaların borçlarının yapılandırılması için İstanbul yaklaşımına benzer yeniden borç yapılandırması öngördüklerini açıkladı. 2019-20263 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı açıklandı. Plana göre ihracatın 226,6 milyar dolara çıkarılması hedeflenirken, 2023’de GSYH’nın 1,08 trilyon dolar, kişi başına gelirin 12.484 dolar, işsizliğin %9,9’a düşürülmesi hedefleniyor.

Dün sabah açılışta 97.890 puana kadar gerileyen 100 Endeksi’nde kapanış %0,94’lük kayıpla 98.695’den gerçekleşti. 98.500 üzerinde kapanış pozitif iken alımların güçlenmesi için 99.300 direncini yukarı kırmalı. Güney yatay başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste haftalık bazda 97.500 stop-loss seviyemiz olmaya devam ediyor.

USD/TL’de 5,71-5,75 bandını ve kırılımını gün içi hareket için takip edeceğiz. 5,75 üzerinde 5,76-5,78 seviyeleri görülebilecekken 5,83 ise kritik seviye olmaya devam ediyor. 5,71 altında ise 5,69-5,68 bandı mümkün.

 

Şirket Haberleri, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

09.07.2019 - 09:44

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.