Yukarı Git

MAKRO BAKIŞ: Sanayi Üretimi (Aralık 2016)

MAKRO BAKIŞ: Sanayi Üretimi (Aralık 2016)

Son çeyrekte sanayi üretimi %2’lik artış ile ılımlı toparlanmaya işaret etti…

TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı sanayi üretim verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık %1 olan piyasa artış beklentisinin hafif üzerinde %1,3 oranında arttı. Aralık ayında arındırılmamış verilerde ise sanayi üretimi aylık ve yıllık bazda %1,2 yükseliş kaydetti. Arındırılmamış seride beklenti %1,5 idi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre %0,2 oranında azaldı. Böylece dördüncü çeyrekte sanayi üretimi arındırılmamış verilerle geçen yılın aynı dönemine göre %2 artış gösterdi. Sanayi üretimi 2016 yılının ilk çeyreğinde %5,6, ikinci çeyrekte %2,9 oranında büyüme üçüncü çeyrekte ise %3,2 daralma göstermişti. Arındırılmamış verilerle sanayi üretimi 2016 yılı artışı %1,85 olarak gerçekleşmiş oldu.

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilerde dayanıksız tüketim malı imalatı aylık bazda %3,2 yükseldi…

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmışana sanayi gruplarında Aralık ayında, Kasım ayına göre tek artış %3,2 ile dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşmiştir. Diğer sanayi gruplarında ise azalış gerçekleşmiştir.

 

Takvim etkisinden arındırılmış verilerde ise yıllık bazda dayanıksız tüketim malı imalatı %6,3, sermaye malı imalatı %4,8 ve son olarak da enerji %3 artış kaydetmiştir. Yıllık bazda en yüksek azalışlar ise %5,6 ile dayanıksız tüketim malı imalatında ve %4 ile ara malı imalatında görülmektedir.

 

İmalat sanayinde takvim etkisinden arındırılmış verilerle yıllık artış %1,3 oldu…

Takvim etkisinden arındırılmış verilerle sanayi üretim endeksinde alt sektörlere baktığımızda yıllık bazda elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımda %4,8, imalat sanayinde %1,3 artış gerçekleşmiştir. Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe ise yıllık bazda %7,5 azalış gerçekleşmiştir. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilerde imalat sanayi aynı seviyede kalırken, diğer bütün sektörlerde aylık bazda azalış görülmektedir.

 

En yüksek artış temel eczacılık ürünlerinde…

Aralık ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %27,3 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Sonraki en yüksek artış, %8,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve %4,4 ile giyim eşyalarının imalatında gerçekleşti. 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %15,1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşmiştir. Bu azalışı %8,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı izlemiştir.

 

SONUÇ:

Sanayi üretiminde Ekim ve Kasım aylarında görülen sınırlı toparlanma, Aralık ayında %1,2’lik artış ile ılımlı seyrini sürdürmüştür. GSYH büyümesinin öncü göstergesi olarak takip edilen sanayi üretimi, 3Ç16’da %3,2 oranında küçülme gösterdikten sonra 4Ç16’da yıllık %2 oranında artış ile 2016 yılının son çeyreğinde GSYH’nın sınırlı da olsa büyümeye geçiş yapabileceğine işaret etmiştir. OVP’de GSYİH tahmini 2016 tahmini %4,5’ten %3,2’ye, 2017 yılı için ise %5’den %4,4’e düşürülmüştü. Hükümetin 2016 yılının son çeyreğinde almış olduğu tedbirler, hafta başında beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde yapılan ÖTV indirimleri ile ekonomik aktivitenin ve iç talebin arttırılmasına yönelik tedbirlerin 2017 yılının ilk aylarında ılımlı toparlanmanın devamını sağlayacağını tahmin ediyoruz. Ancak açıklanan sanayi üretim verileri ile ekonominin 2016 yılında %2,4 seviyesinde büyüyeceğine dair beklentimizi ve 2017 yılına ilişkin büyüme beklentimiz olan %3,2’yi korumaya devam ediyoruz.

08.02.2017 - 13:03

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Mobil Uygulama Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Alınan Kişisel Verilerin Saklama ve Kullanım Koşulları için tıklayınız.