Yukarı Git

Webborsam Günlük Bülten

Webborsam Günlük Bülten

Küresel piyasalarda bu sabah karışık seyirler var…

ABD ile Çin arasındaki müzakereler sonrasında somut adımlar gelmez iken Çin müzakerelerin kapsamlı derin ve detaylı geçtiğini, karşılıklı anlayışı yükselttiğini, endişelerin giderilmesinde temel olacağını açıkladı. ABD Temsilciler Meclisi’nin Ofisi ise Çin’in ABD’de “önemli miktarda” tarım, enerji ve imalat malı alma sözü verdiğini bildirdi.  Bu arada AB üyelerinin de Trump’ın tarife uygulaması sonrasında çelik ithalatını sınırlayan düzenlemeyi gelecek hafta onaylamaları bekleniyor. Dün açıklanan FOMC tutanakları Powell’ın açıklamaları doğrultusunda pek çok Fed üyesinin faiz artışında sabırlı olunması gerektiğini düşündüğünü ortaya koymuş durumda.

Ticaret müzakerelerinden somut adımlarının gelmemesinin etkisiyle bu sabah ABD vadelilerinde %0,4’e varan değer kaybı var iken Asya’da karışık seyir var. Çin’de de açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gelmesi (tüketici enflasyonu %2,1 beklenirken %1,9, ÜFE %1,6’lık beklentinin altında %0,9 arttı) ekonomide soğumanın işaretleri olarak yorumlanırken Şangay’da  hafif alıcılı yatay seyir var, Nikkei’de ise %1,2’lik düşüş var.

Yurt içinde yerel seçimler öncesinde yeni teşviklerle mali disiplinden vaz geçildiğine yönelik kaygıların yanında Suriye konusunda ABD ile ortaya çıkan görüş ayrılıklarıyla artan jeopolitik riskler TL’de dün de değer kayıplarına yol açtı. Gün içerisinde 5,5460’ı gören USD/TL paritesinde kapanış 5,4907’den gerçekleşirken bu sabah işlemler 5,47’nin hemen üzerinden geçmekte. 

BIST’in göreceli olarak ucuz olmasının ve küresel hisse senedi piyasalarındaki tepki alımlarının paralelinde 100 Endeksi’nde 91.419 puana kadar çıkış yaşanırken kapanış bugün açıklanması beklenen kredi paketi öncesinde banka hisselerine gelen satışların etkisiyle %0,51’lik yükselişle 91.157’den gerçekleşti. Bankacılık hisselerinde ise ortalama %2’lik kayıp oldu. Kurlarda bu sabahki sakin seyrin etkisinde BIST’in bugüne hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Merkez Bankası’ndan Hazine’ye devredilecek karın 37 milyar TL seviyesinde olacağını söyleyen Bakan Albayrak, bu kaynağın önemli bir kısmının Ocak ayında devreye gireceğini ve likiditenin piyasaya hızlı bir şekilde sunulmasının sağlanacağını söyledi.

Yurt dışında bugün ECB toplantı tutanakları dışında takip edilecek önemli veri akışı yok iken yurt içinde 12 bankanın katılımı ile reel sektör için açıklanacak kredi paketinin ayrıntıları takip edilecek. Basında yer alan haberlerde KGF destekli düşük faizli ve uzun vadeli ödemesiz dönemli olarak verilecek kredilerde faizin %20’nin altında olacağı belirtiliyor. Ayrıca Hazine’nin son çıktığı 10 yıllık dolar cinsi tahvil ihracına gelecek talep ve faizin ne olacağı da piyasaların ve TL’nin seyri açısından takip edilecek.

 

Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

10.01.2019 - 09:13

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dosyalar

Web Borsam

Kullanıcı Girişi Demo Girişi

İnternet Şubesi

Bireysel Kurumsal

Hesap Açın

Gerçek Hesap Deneme Hesabi
Sermaye Artırımları ve Temettü Ödemeleri
Piyasa Verileri
Araştırma Raporları Kullanıcı Girişi
Yasal Uyarılar
 • Elektronik İşlemler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Acil ve Beklenmedik Durum Planı Bilgilendirme Formunu görmek için tıklayınız.
 • MKK "e-CAS" uygulaması yatırımcı bilgilendirme duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formunu görmek için tıklayınız.
 • Yatırım Hizmetleri Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Türev Araçlar Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Borçlanma Araçlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
 • Emir İletimi İşlemlerinin Gerçekleşmesi Ve Takasının Nasıl Yapılacağı ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Emir Gerçekleştirme Politikası Formu için tıklayınız.
 • İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri ile ilgili Form için tıklayınız.
 • Kullanılan Bilgisayar Ağı Ve şifreleme Sisteminin Olası Riskleri Ve Güvenliği ile ilgili Form için tıklayınız.